niedziela, 16 grudnia 2007

Międzyzdroje

Kto był kiedykolwiek w Międzyzdrojach na wyspie Wolin zgodzi się, że miasto jest letnią stolicą Pomorza Zachodniego. Nie każdy jednak wie, że jest to również kurort ze 150-letnią tradycją. Obszerne domy i hotele wśród drzew, promenada nadmorska gdzie urlopowicze mogą spacerować wieczorami, tworzą wyjątkową atmosferę.
Miasto jest położone między szeroką plażą z wybrzeżem klifowym oraz lasami Wolińskiego Parku Narodowego. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, odpowiedni leczniczy mikroklimat, dzika przyroda i piękny krajobraz są atrakcją dla tysięcy ludzi przybywających każdego roku.
W XVIII wieku modnym stało się spędzanie urlopów nad morzem. To wtedy pierwsi letnicy zawitali do Międzyzdrojów. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i modny letni kurort. W 1838 wybudowano kąpielisko na plaży. Pod koniec XIX wieku organizowano kąpiele błotne, wybudowane zostały hotele i pensjonaty, oczyszczono wybrzeże
i skonstruowano drewniane molo.
Piękna architektura przy promenadzie, 300-metrowe molo i port podtrzymujący tradycję rybaków (w XIII wieku była to osada rybacka) są niezaprzeczalną atrakcją dla turystów.
Innymi atrakcjami są: Woliński Park Narodowy, rezerwat żubrów, muzeum przyrodnicze, wybrzeże klifowe, wzgórze Zielonka oraz perła parku - jezioro Turkusowe. W parku żyje 270 chronionych gatunków zwierząt, włącznie z kilkoma orłami bielikami, które są godłem parku.
Letnia oferta wzbogacana jest wydarzeniami kulturalnymi. Najstarszym
z nich jest Festiwal Chóralny, który odbywa się od 1965 roku. Od 1997 roku dzięki festiwalowi filmowemu Międzyzdroje stały się filmową stolicą Polski. Podczas trwania festiwalu największą atrakcją są czołowe osobistości polskiej sceny Na chodniku przy Promenadzie Gwiazd każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych.
Miasto rozwija się dzięki usługom turystycznym. Posiada nowoczesną oczyszczalnię ścieków, własne - wysokiej jakości - ujecie wody pitnej i sieć gazową. Budowa mola i promenady jak również centrum kulturalnego
z gabinetem figur woskowych były największymi inwestycjami miasta
w ostatnich latach. Baza turystyczna Międzyzdrojów składa się z 8 hoteli (6 z nich jest otwartych cały rok), 60 pensjonatów (40 czynnych cały rok), 310 prywatnych kwater (40 czynnych cały rok). Miasto dysponuje również bazą gastronomiczną: 8 restauracji, 6 kawiarni, 5 barów, 60 małych restauracji
i barów szybkiej obsługi, sieć handlowa.
Luksusowy hotel Amber Baltic, którego kształt przypomina duży statek dziobem skierowany do morza, został zbudowany w 1991 roku. Odbywają się tam międzynarodowe konferencje
i kongresy. Goście hotelowi mogą wypocząć grając w golfa w pobliskim Kołczewie..
Władze miasta zachęcają inwestorów do budowania nowych pensjonatów i hoteli oraz centrów sportowych. Rozwój gminy po łączony jest z systematyczną rozbudową usług turystycznych. Poszukiwani są inwestorzy do współpracy przy budowaniu parku wodnego w centrum miasta, aby rozwijać lokalne centrum kultury, kino letnie oraz współfinansować przystań jachtową.
Otaczający Międzyzdroje Park Narodowy oferuje unikalny krajobraz a samo miasto kulturę
i atrakcje turystyczne. Prawdopodobnie dlatego Perła Bałtyku jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów każdego lata.

źródło: http://www.miedzyzdroje.pl

poniedziałek, 3 grudnia 2007

Władysławowo

- jest jedną z najdogodniej położonych miejscowości na Nordzie. Odwiedzający ją turyści mają bowiem okazję wypoczywać zarówno od strony Małego, jak i Wielkiego Morza. Miasto leży u samej nasady Mierzei Helskiej (48 km od Gdyni i 33 km od Helu) i znane jest nie tylko jako letnisko, ale także ważny port rybacki. Rdzennymi mieszkańcami tej ziemi byli i są nadal Kaszubi - słowiańscy potomkowie wschodniej gałęzi dawnych Pomorzan.Historia Władysławowa sięga wczesnego średniowiecza. Już w XIII-XIV wieku w dokumentach odnotowano miejscowość rybacką o nazwie Wielka Wieś, a także wsie rolnicze: Cetniewo i Poczernino. Wielka Wieś po raz pierwszy została wspomniana w zapiskach historycznych w 1284 roku pod nazwą VELAVES. 1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadą przyportową i nazwano tak ukształtowaną jednostkę administracyjną gminą Władysławowo. Dynamiczny rozwój Władysławowa spowodował, że otrzymało ono 30 czerwca 1963 roku prawa miejskie. W 1973 roku otrzymało herb, zaś w 1993 roku powstał hejnał miasta. 16 lutego 1996 roku na sesji Rady Miejskiej we Władysławowie uchwałą nr XVIII/138/96 przyjęto nowy wizerunek herbu i flagi. Obecnie Władysławowo pretenduje do miana jednego z głównych wczasowisk na Wybrzeżu. Dominującą rolę odgrywa turystyka wypoczynkowa, krajoznawcza, kwalifikowana, weekendowa oraz zdrowotna.





Źródło - www.polwysep.pl

czwartek, 29 listopada 2007

Dębki

To mała wioska, która leży niedaleko ujścia Piaśnicy do morza. Dębki, lub jeśli ktoś woli dawniejszą nazwę - Dębek, są na pewno szczególną miejscowością o wyjątkowym charakterze.

Historia osady Dębki zaczyna się późno, bo w 1773 r., kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu kawałek ziemi przy ujściu Piaśnicy. Życie toczyło się zapewne nieco sennie, wyznaczane połowami i obróbką ryb. Wreszcie, gdy po odzyskaniu niepodległości Dębki znalazły się na terytorium Polski, do wsi zaczęły zaglądać ważne osobistości. Bywali tu Józef Haller i Kazimierz Sosnowski. W miejscowej księdze kościelnej można przeczytać, że właśnie tutaj Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do hymnu o Matce Boskiej. Miejsce w sam raz nadawało się na obozy harcerskie, które urządzano tu aż do wybuchu wojny.



Z pewnością największą atrakcją miejscowości Dębki pozostaje piaszczysta plaża, na której oprócz opalających się wczasowiczów widać kilka niewielkich rybackich łódek. Dębki są zdecydowanie progresywne: na plaży panie bez problemów mogą występować tylko w części bikini. Dla zwolenników pełnego naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za Piaśnicą. Każdego roku w lipcu odbywają się tu wybory miss. Obecnie jest to jedyna autoryzowana plaża naturystów na wybrzeżu.

http://www.debki.wpt.pl/

czwartek, 15 listopada 2007

Rowy

Miejscowość wczasową Rowy miesięcznik „Wprost” wymienia jako „Polską Riwierę”. Swoją popularność Rowy zdobyły całkiem niedawno. Dlatego jeszcze nadal są przytulną miejscowością pozbawioną wad wielkich, znanych kurortów.
Czy to prawda, oceńcie sami! Najlepiej na miejscu...
centrum Rowy leżą nad otwartym morzem, wśród lasów sosnowych. Tworzy to niepowtarzalny mikroklimat i doskonałe warunki do wypoczynku i turystyki. Bezpośrednie sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego uatrakcyjnia położenie Rowów. Ale najważniejsze jest to, że do szerokiej, piaszczystej plaży jest naprawdę blisko - kilka minut na piechotę z każdego miejsca w Rowach.
Obecnie Rowy mogą pochwalić się kilkudziesięcioma ośrodkami wczasowymi, pensjonatami, kilkoma schroniskami, kempingami i polami namiotowymi. Z roku na rok przybywa też domków letniskowych. Szacuje się, że w sezonie letnim przebywa w Rowach kilka tysięcy wczasowiczów.
Rowy liczą ok. 360 stałych mieszkańców zajmujacych się głównie rybactwem. Nie da się ukryć, że równie ważnym, może nawet najważniejszym, źródłem utrzymania jest turystyka. Pamiętajmy o tym kiedy tam będziemy. Nawet w momencie poznawania specyficznej mentalności tych ludzi.

GEOGRAFIA
Rowy to port bałtycki (54°40' N 17°03' E) położony na Mierzei Gardnieńskiej pomiędzy morzem a jeziorem Gardno, na zachodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego. Wieś położona jest na lewym brzegu rzeki Łupawy, która przepływając przez Gardno, znajduje tu ujście do morza, stanowiąc jednoczesnie wejście do portu Rowy.
W zamierzchłych czasach miał tu być port morski Gardny Wielkiej leżącej po drugiej stronie jeziora, jednak nie potwierdzają tego przekazy historyczne.

Uroku dodają tej okolicy wybrzeża klifowe na zachód od Rowów i ruchome wydmy na wschód - główna atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego.


CIEKAWOSTKI
W porcie do niedawna stał przedwojenny kuter torpedowy armii amerykańskiej. Statek ten dostali Rosjanie, a kiedy mocno się postarzał przekazali go naszym wojskom. W latach 70-tych kuter trafił do demobilu i został kupiony z przeznaczeniem na elegancki hotel z restauracją. Niestety akustyka statku nie sprzyjała takiemu połączeniu, więc właściciel zrobił w nim tylko restaurację. Koniec kutra jednak był niepodziewany i smutny. Zniszczył go pożar i wokół tego wydarzenia już narastają legendy...

źródło: http://www.rowy.pl/

niedziela, 7 października 2007

Rewal

Rewal, to jeden z najmodniejszych w ostatnich latach kurortów nadmorskich w Polsce. Trzeba przyznać, że miejscowość ta solidnie sobie zapracowała na opinię "dobrego miejsca na wypoczynek". Naturalnymi sprzymierzeńcami popularności Rewala są szeroka, piaszczysta plaża, krystalicznie czysta woda i powietrze obfitujące w jod. Jednak Rewal to coś więcej. Dbałośc o turystę widać tutaj na każdym kroku. Oprócz tego co typowe dla większości miejscowości turystycznych, czyli dużej ilości rozrywek, pubów, barów i smażalni Rewal przyciąga także pięknie zagospodarowaną zielenią, mnogością imprez kulturalno-artystycznych, ciekawymi formami spędzania wolnego czasu na plaży. Dla lubiących aktywny wypoczynek wybudowano nowoczesną halę sportową z siłownią i małą odnową biologiczną, korty tenisowe i stadion z prawdziwego zdarzenia. Włodarze miasta zapewniają, iż w najbliższej przyszłości powstanie tutaj duży basen ze zjeżdżalnią. W całej gminie wytyczono szereg ścieżek rowerowych, a nad bezpieczeństwem plażowiczów co roku czuwają ratownicy. Nowoczesna baza noclegowa w połączeniu z atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu przyciąga do Rewala coraz większą rzeszę turystów o każdej porze roku.

źródło: http://www.rewal.net.pl/

środa, 19 września 2007

Półwysep Helski - ścieżki rowerowe

Ścieżka rowerowa biegnie od Helu przez Juratę, Jastarnię, Kuźnicę, Chałupy do Władysławowa a następnie do Pucka.

Pomorskie wybrzeże ma doskonałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej.

podroze.plPrzepiękne widoki, urozmaicone ukształtowanie i liczne wypożyczalnie rowerów to tylko niektóre zalety tego regionu, które powinny przekonać cyklistów do przyjazdu nad morze.

Każdy zakątek ma specyficzne warunki, które mogą wykorzystać rowerzyści do szaleństw na świeżym, wypełnionym jodem powietrzem.

13-kilometrowa ścieżka rowerowa w gminie Jastarnia (trasa Kuźnica-Jurata) zachęca swoją utwierdzoną nawierzchnią, dobrym oznakowaniem i bliskością wód Zatoki Puckiej.

Podobny szlak w gminie Puck łączy Swarzewo z Władysławowem.

Pozostałe trasy rowerowe pozwalają na bezpośredni kontakt z przyrodą, ponieważ większość tras przebiega przez rezerwaty i Nadmorski Park Krajobrazowy i obszary leśne.

Na cyklistów czekają również ciekawe zabytki i tajemnicze miejsca owiane legendami. Szlaki dla rowerzystów wyznaczone są w ten sposób, żeby nie przecinały dróg dostępnych dla samochodów, co daje pewność bezpiecznej i przyjemnej jazdy, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Tekst: Maja Chrostowska-Gucwa
Zdjęcie: Biuro Promocji w Jastarni
źródło: http://www.podroze.pl/

niedziela, 2 września 2007

Łeba

Łeba - należy do najpopularniejszych miejscowości na polskim wybrzeżu. Renomę swą zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, klimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Łeba posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing, żeglarstwo morskie i śródlądowe, wędkarstwo.

Okolice Łeby słyną z unikalnych na skalę europejską wydm ruchomych, szerokich plaż z wyjątkowo jasnym, miękkim i czystym piaskiem, mikroklimatu o podwyższonej zawartości soli i jodu działających leczniczo.

Słońce w Łebie opala intensywniej dzięki promieniom odbitym w piasku i wodzie. Idealna przejrzystość powietrza nadaje otoczeniu niepowtarzalny koloryt.

Tę wyjatkową czystośc barw upodobali sobie wybitni artyści - malarze, fotograficy i filmowcy. w Łebie odbywają się cykliczne plenery malarskie, warsztaty filmowe i fotograficzne, powstają filmy fabularne i przyrodnicze.

Gościnni i gospodarni mieszkańcy dbają o komfort i atrakcyjność pobytu dla swoich gości w zróżnicowanej bazie noclegowej, oferując miejsca w hotelach, ośrodkach wczasowych, pensjonatach, campingach, kwaterach prywatnych. Restauracje, bary, puby serwują przysmaki kuchni regionalnej - dania z ryb morskich. Wieczory ubarwiają rozśpiewane kawiarenki, nowoczesne dyskoteki i tawerny portowe.

Poza sezonem letnim miasto oferuje pobyt w nowoczesnych ośrodkach rehabilitacyjnych, przystosowanych do przyjmowania gości na turnusy lecznicze, z programem odnowy biologicznej. Niezwykłe walory lecznicze Łeby znane są od dawna. Można tu leczyć przede wszystkim schorzenia przewlekłe, nawracające, związane z obniżoną odpornością organizmu, wykorzystując bodźcowe działanie klimatu. Leczenie morzem ma szeroki zakres np. leczenie górnych dróg oddechowych, alergii, nerwic.

Łeba posiada specjalną bazę pobytową dla dzieci w ramach programu profilaktyki zdrowotnej dla tzw. "Zielonych szkół". Walory lecznicze Łeby aktywne są przez cały rok.

źródło: http://www.leba-kurort.pl/

środa, 29 sierpnia 2007

Ustka

USTKA - kurort położony przy ujściu rzeki Słupi, w centrum polskiego wybrzeża. Jest to mały port rybacki, dynamicznie rozwijająca się miejscowość, znane od 160 lat wczasowisko i kąpielisko morskie. W ostatnim czasie odbudowano i zagospodarowano tereny plażowe, przebudowano promenadę, gdzie m. innymi wykonano naturalny zjazd na plażę dla wózków inwalidzkich.

Rozległa plaża, czysta woda, liczne trasy spacerowe i rowerowe, szlaki turystyczne stwarzają dogodne warunki do wypoczynku. Malowniczy klifowy brzeg, pasma nadmorskich wydm i bogata szata roślinności, kamienne molo, latarnia morska, neogotycki kościół, promenada z wieżą widokową oraz mnogość restauracyjek i rybackich knajp - to atrakcje miasta. W pobliskim Słupsku godne uwagi są: gotycki zamek z XIV w., Kościół Dominikański z XIII w., mury obronne, Brama Młyńska, Brama Nowa.

sobota, 25 sierpnia 2007

Kołobrzeg

Kołobrzeg jest najbardziej malowniczym miastem Pomorza Zachodniego o ponad tysiącletniej tradycji, położonym po obu stronach rzeki Parsęty, znajdującej ujście w słonych wodach Bałtyku.

W ciągu stuleci miasto ulegało wielokrotnym zniszczeniom. Dlatego też zachowały się tylko nieliczne zabytki, które odbudowano i częściowo zrekonstruowano. Najważniejsze z nich to ratusz, bazylika konkatedralna, kamienica średniowieczna w której mieści się obecnie Muzeum Oręża Polskiego, Baszta Prochowa, Akademia Rycerska, Reduta Morast.

Już od 200 lat Kołobrzeg znany jest jako uzdrowisko. Dla kuracjuszy i turystów największą atrakcją Kołobrzegu jest jego nadbałtyckie położenie, które charakteryzuje się mikroklimatem o właściwościach leczniczych oraz piękną, sześciokilometrową piaszczystą plażą wraz z morskim kąpieliskiem. Północna część Kołobrzegu ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, to dzielnica uzdrowiskowa, w której znajdują się domy sanatoryjno - wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze przeprowadzające zabiegi z wykorzystaniem borowiny i solanki oraz nowoczesnej aparatury.
Latem odbywają się w mieście liczne imprezy kulturalne, rekreacyjno - sportowe i rozrywkowe. Do najbardziej znanych należą Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, Jarmark Solny.

źródło: http://www.kolobrzeg.com

wtorek, 21 sierpnia 2007

Sopot

Sopot, nazywany letnią stolicą Polski, to niewielkie, niespełna czterdziestotysięczne, miasto na prawach powiatu. Ten niewielki nadbałtycki kurort, położony pomiędzy Gdańskiem i Gdynią stanowi naturalne centrum blisko milionowej aglomeracji trójmiejskiej i województwa pomorskiego. W mieście zarejestrowanych jest ponad 7 tysięcy firm, głównie niewielkich, związanych z szeroko pojętym rynkiem turystycznym, ale siedziby swoje mają tu również duże instytucje, jak np. największa w Polsce północnej firma ubezpieczeniowa Ergo Hestia czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. F. Stefczyka. Stopa bezrobocia jest tu najniższa w województwie (na tle kraju – piąte miasto o najniższym bezrobociu). Około 25% sopocian to ludzie z wyższym wykształceniem na co niewątpliwy wpływ ma zlokalizowanie w Sopocie licznych uczelni wyższych. Są tu Wydziały Zarządzania i Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoła Bankowości SKOK, filia Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa, Uniwersytet Trzeciego Wieku, w którego zajęciach uczestniczy ponad 1200 osób. Działa tu również około 240 organizacji pozarządowych.

Sopot to jednak przede wszystkim naturalne centrum turystyczne regionu, przyciągające turystów z całego kraju i z zagranicy. Połączenia komunikacyjne zapewniają: międzynarodowy port lotniczy w nieodległym Gdańsku - Rębiechowie i międzynarodowe bazy promowe w Gdańsku i Gdyni (25 minut w ruchu kołowym) oraz połączenia kolejowe (krajowe i zagraniczne). Trójmiasto spina obwodnica z której łatwo wjechać do Sopotu od strony Gdańska lub Gdyni.

Rzeźba terenu

  • Sopot leży nad południowo – zachodnim brzegiem Zatoki Gdańskiej na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego, Pobrzeża Kaszubskiego i Mierzei Wiślanej. Od zachodu miasto odsłonięte jest krawędzią morenowej Wysoczyzny Gdańskiej. Charakteryzuje się ona bogatą rzeźbą terenu. Zalesione podnóże wysoczyzny wznosi się na wysokość 100 m n.p.m.
  • Charakterystycznym elementem rzeźby terenu Sopotu jest tzw. Skarpa Sopocka wznosząca się na wysokość do 30 m n.p.m. i dzieląca miasto na 2 części: Sopot Górny po zachodniej i Sopot Dolny po wschodniej stronie skarpy. Pokryta storodrzewem skarpa poprzecinana jest licznymi wąwozami sopockich potoków.
  • Sopot Górny leży pomiędzy Skarpą Sopocką a dolną krawędzią Wysoczyzny Gdańskiej. Równinny obszar piaszczystych stożków napływowych Sopotu Górnego leży na wysokości od 11 do 62 m n.p.m.
  • Sopot Dolny sięga od podnóża skarpy do brzegu Zatoki Gdańskiej. Jest to płaska platforma leżąca na wysokości do 4 m n.p.m. granicząca brzegiem morskim stanowiącym piaszczystą plażę oraz wał wydm – nasada Mierzei Wiślanej

Wody powierzchniowe i przybrzeżne

  • Wody powierzchniowe Sopotu stanowią potoki mające swoje źródło w wąwozowych dolinach Sopotu Górnego i uchodzące do Zatoki Gdańskiej. Na terenie Sopotu znajduje się 10 potoków o łącznej długości 21 km, z czego ponad połowa płynie podziemnymi kanałami.
  • Na potokach utworzonych jest 17 stawów powierzchniowych, które powstały
    w wyniku spiętrzenia wód potokowych.
  • Wody przybrzeżne Sopotu to wody Zatoki Gdańskiej, do której Sopot ma dostęp na długości 4,2 km w granicach administracyjnych miasta.
  • Stan czystości morskich wód przybrzeżnych na terenie Sopotu jest ogólnie dobry. Najbardziej czyste są wody na odcinku od „Grand Hotelu” do granicy z Gdynią, stosunkowo wysokie zanieczyszczenie wody morskiej jest w okolicach molo.

Obszary leśne

  • Lasy zajmują 54 % powierzchni miasta, na które składają się wysokopienne, wielogatunkowe lasy, założenia parkowo – ogrodowe, skwery i zieleńce.
  • Na jednego mieszkańca miasta przypada ok. 250 m2 terenów zielonych, co jest ewenementem w skali kraju (średnia krajowa dla miast to 15 m2).
  • Obszary leśne dominują na skraju Wysoczyzny Gdańskiej i w Górnym Sopocie
    z charakterystycznym pierwotnym starodrzewem.
  • Za wałem wydm ciągnie się pas lasów i parków nadmorskich o długości 2,5 km.

Obszary chronionego krajobrazu

  • Rezerwat przyrody „Zajęcze Wzgórze” w Górnym Sopocie, do którego należą zadrzewione wąwozy potoków pokryte okazami sosen, buków i dębów w wieku do 200 lat.
  • Trójmiejski Park Krajobrazowy na terenie Sopotu znajduje się w części Wysoczyzny Gdańskiej pokrytej wielogatunkowymi lasami.
  • Pomniki przyrody – 32 pomniki przyrody ożywionej i 1 głaz.
  • Wąwóz Sweliny – to głęboki jar o wysokich do 30 m zboczach pokrytych starym drzewem bukowym, którego dnem płynie potok.
  • Roślinność wału wydm nadmorskich.

Walory wynikające z nadmorskiego położenia

Nadmorskie położenie Sopotu i wynikające z tego walory przyczyniły się do rozwoju Sopotu jako i miejscowość wypoczynku o długich tradycjach. Na „nadmorskie” walory miasta składają się następujące elementy:

  • Wody Zatoki Gdańskiej należą do wód o lekkim zasoleniu nieprzekraczającym
    8,8 g/l i czystości utrzymującej się w II klasie. W Sopocie wyodrębniono 5 kąpielisk (Kamienny Potok, Łazienki Północne, Łazienki Południowe, kąpielisko nr 4
    i w pobliżu Przystani Rybackiej). Osłonięcie od wiatrów Mierzeją Helską powoduje, że woda w kąpieliskach jest ciepła (w lipcu temperatura wody to 180 C).
  • Wał piaszczystych wydm ciągnie się wzdłuż wybrzeża zwężając się w kierunku południowym, częściowo zabudowany, w miejscach niezabudowanych pokryty niską roślinnością.
  • Plaża podzielona jest molem na 2 części. W części północnej ma szerokość do 20 m,
    a południowej do 80 m. Przez plażę do wód zatoki uchodzą sopockie potoki. W części południowej u ujścia Potoku Karlikowskiego znajduje się przystań rybacka.

Wody lecznicze i walory uzdrowiskowe

  • Wody lecznicze znajdujące się w Sopocie to wypływające samoczynnie ze Zdroju
    św. Wojciecha 4,4 % solanki bromkowe i jodkowe o temperaturze 18,50 C. wody te są ogólnie dostępne w Grzybku Inhalacyjnym znajdującym się przed wejściem
    do Zakładu Balneologicznego oraz pijalni przy „Leśniku”. Wody solankowe
    są wykorzystywane do kąpieli leczniczych w basenie rehabilitacyjnym Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego.
  • Walory uzdrowiskowe. Sopot dzięki nadmorskiemu położeniu umożliwia wykorzystanie w kuracjach nie tylko balneoterapii, ale także talassoterapii, helioterapii, terapii ruchowej oraz hipoterapii. Dzięki temu możliwe jest połączenie kuracji z aktywnym wypoczynkiem i wykorzystaniem wszystkich walorów wynikających z nadmorskiego położenia.
  • Baza uzdrowiskowa liczy łącznie ponad 460 łóżek rozmieszczonych w 2 obiektach (sanatoria „Leśnik” i MSWiA). W uzdrowisku Sopot znajduje się zakład balneologiczny oraz basen rehabilitacyjny z wodą leczniczą i dwie pijalnie wody („Grzybek” przy promenadzie nadmorskiej i źródło przy „Leśniku”).
  • Specyficzny mikroklimat powstał w wyniku odsłonięcia Sopotu od zachodu przez Wysoczyznę Gdańską a od wchodu przez wody Zatoki Gdańskiej, dużego zalesienia
    i słabej bryzy morskiej. Powoduje on, że Sopot ma specyficzne właściwości umożliwiające leczenie klimatyczne.
  • Stan środowiska naturalnego. Statut uzdrowiska (od 1999 roku) wymusza na władzach Sopotu wyjątkową dbałość o stan czystości wód przybrzeżnych, plaży
    i powietrza. Służyć temu ma systematyczna kontrola bakteriologiczna wody oraz powietrza (w stacji ciągłej kontroli stanu powietrza). Podejmowane są również działania w kierunku poprawienia czystości plaży. Wpływa to pozytywnie na stan środowiska i ocenę atrakcyjności Sopotu jako kąpieliska.

Walory krajoznawcze

Zabytki budownictwa

  • Sopockie molo, najdłuższe drewniane molo w Europie o długości 645 m
    i jednocześnie największa atrakcja turystyczna Sopotu.
  • Klasycystyczne pochodzące z 1-szej połowy XIX wieku dworki: Sierakowskich
    i Młynarza.
  • „Grand Hotel”, monumentalny obiekt pochodzący z okresu międzywojennego.
  • Rezydencje willowo – parkowe, wille oraz pensjonaty otoczone ogrodami z 2-giej połowy XIX wieku z charakterystycznymi drewnianymi werandami.
  • Secesyjna zabudowa willi oraz Zakładu Balneologicznego z charakterystycznymi
    dla tego okresu witrażami.

Osobliwości przyrody.

  • W parkach, lasach i ogrodach rośnie ponad 200 okazów drzew i krzewów
    o szczególniej wartości naukowej i dydaktycznej.
  • Fragmenty tzw. przyrody pierwotnej, czyli wymienione już wyżej drzewostany na zboczach wąwozów Skarpy Sopockiej.
  • Dąb Stanisława Leszczyńskiego na Skarpie Sopockiej liczący ponad 300 lat.
  • Głazy narzutowe stanowiące tzw. osobliwości przyrody nieożywionej, pozostałość
    po skandynawskim lądolodzie, w tym jeden jako pomnik przyrody.

Inne zabytki krajoznawcze.

  • Zespoły willowo – ogrodowe stanowiące otoczenie pensjonatów i kamienic.
  • Innymi charakterystycznymi dla Sopotu zabytkami krajoznawczymi są opisane powyżej liczne potoki, powojenne pomniki architektoniczne oraz ulica Monte Cassino, popularny Monciak.

Walory kulturowe

Muzea, galerie i zabytki archeologiczne.

  • W Sopocie znajdują się 2 muzea: Muzeum Sopotu i Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego.
  • Galerie sztuki prezentują sztukę współczesną, organizują cykliczne wystawy, prezentacje, wernisaże i spotkania z artystami.
  • Szczątki pochodzącej z VIII wieku osady średniowiecznej, zwanej „Grodziskiem”
    to jedno z najstarszych miejsc w Trójmieście. Na terenie Grodziska przy pomocy archeologów odtworzono elementy dawnego życia.

Miejsca imprez kulturalnych i sportowych

  • Amfiteatr „Opera Leśna” to miejsce organizacji koncertów Sopot Fesival. Przez fachowców oceniana jest jako jedno z najpiękniejszych i dobrych pod względem akustyki obiektów tego rodzaju.
  • Hipodrom to miejsce organizacji zarówno wyścigów konnych jak też masowych imprez (koncert Tiny Turner, msza odprawiona przez papieża Jana Pawła II).
  • Hala Stulecia, widowiskowo – sportowa hala na ponad 2 000 osób, gdzie zorganizowano galę bokserską.
  • Jedyny w Trójmieście Aquapark.
  • Stadion Lekkoatletyczny w Sopockim Klubie Lekkoatletycznym.
  • Korty tenisowe na terenie Sopockiego Klubu Tenisowego, miejsce organizacji Prokom Polish Open.

Walory społeczne

Wyjątkowe walory społeczne Sopotu wynikają z cech zamieszkujących go mieszkańców, ich oceny miasta oraz nastawienia do turystów. Można wskazać następujące elementy charakterystyczne dla społeczności Miasta Sopot:

  • Największy spośród polskich miast odsetek osób z średnim wykształceniem (ponad 20%).
  • Wysoki stopień identyfikacji społeczności miasta z działaniami władz lokalnych oraz ich akceptacji i współdziałania, o czy świadczyć może fakt wybrania Sopotu liderem w Rankingu Miast w 2003 roku
  • Badania wskazują, że mieszkańcy z reguły mają pozytywny stosunek do miasta
    (94% zadowolonych).[1]
  • W Sopocie znaczny odsetek społeczeństwa utrzymuje się z turystyki.
  • W Sopocie panuje wyjątkowy klimat sprzyjający inwestycjom i rozwojowi przedsiębiorczości, szczególnie w obszarze turystyki (taką postawę wyrażają zarówno władze, jak też mieszkańcy).

Walory specjalistyczne

Walory dla uprawiania sportów wodnych

  • Przybrzeżne wody Zatoki Gdańskiej stwarzają warunki do uprawiania wszystkich sportów wodnych, amatorsko oraz wyczynowo. Sprzyja temu organizowanie zawodów windsurfingowych. Po wodach zatoki można żeglować jachtem, uprawiać windsurfing, kitesurfing. Sopocki Klub Żeglarski Hestia – Sopot oferuje naukę żeglarstwa oraz wypożyczenie sprzętu.

Walory wynikające z połączenia kilku funkcji turystycznych „kombinacje sopockie”

  • Połączenie walorów wypoczynkowych wynikających z położenia nadmorskiego
    z walorami uzdrowiskowymi i specjalistycznymi umożliwiającymi uprawianie sportów wodnych, jak również innych rodzajów turystyki aktywnej daje w sumie unikalne walory dla turystów, którzy pragną poddać się kuracjom leczniczym, poprawić kondycję i jednocześnie odpocząć nad morzem.
  • Połączenie walorów kulturowych i wypoczynkowych stwarza znakomite warunki dla rozwoju turystyki miejskiej i kulturowej oraz pozwala skorzystać z bogatej oferty wypoczynkowej.
  • Walory specjalistyczne umożliwiające uprawianie wszystkich rodzajów sportów oraz bogactwo obiektów sportowych i rekreacyjnych powodują, że Sopot ma wysokie walory pozwalające na uprawianie turystyki aktywnej.

Walory dodatkowe

Walory narciarskie i łyżwiarskie

  • Walory narciarskie związane są z ukształtowaniem terenu umożliwiającym zbudowanie wyciągu narciarskiego na Łysą Górę, leżącą na wysokości 110 m n.p.m. Południowy niezalesiony stok stwarza warunki do amatorskich zjazdów na sankach
    i nartach. Niedaleko Łysej Góry znajdowały się sopockie tory saneczkowe, obecnie zdewastowane i nie do użytku.
  • Mroźne i śnieżne zimy stwarzają warunki do uprawiania na plaży sopockiej narciarstwa biegowego.
  • Wody Zatoki Gdańskiej pomiędzy Sopotem a Półwyspem Helskim są pomiędzy styczniem a marcem przeważnie skute lodem. Mroźne zimy spowodowały, że na sopockim molo w sezonie zimowym możliwe jest stworzenie sezonowego lodowiska. Dzięki temu molo jako atrakcja turystyczna zyskało nowy wymiar.

oprac. Agnieszka Butkiewicz, Leszek Nowak, (Audyt turystyczny dla miasta Sopotu)


źródło: http://www.sopot.pl/intgmservlets/WWW.PortalSop?EL_ID=1285

poniedziałek, 20 sierpnia 2007

Gdynia

Gdynia jest jednym z najmłodszych miast w Polsce, co znajduje odbicie w jej zabudowie i atmosferze. Miejsce to cieszy się dużą popularnością szczególnie w sezonie letnim - turystów przyciąga bliskość morza i długie, piaszczyste plaże. W ciągu roku Gdynia odgrywa duże znaczenie jako jeden z najważniejszych portów morskich w Polsce, działa tu także duża stocznia.

Gdynia jest zarazem jednym z najlepiej z prosperujących centrów biznesu w Polsce. Razem z Gdańskiem i Sopotem tworzy niezwykle dynamicznie rozwijającą się aglomerację miejską, zwaną Trójmiastem.

Gdynia może być kuszącą propozycją zwłaszcza dla miłośników architektury okresu przedwojennego, gdyż najstarsza zabudowa w mieście pochodzi z lat 20. i 30. Turystom oferuje ona wiele innych atrakcji, w tym dwa statki-muzea: fregata Dar Pomorza i niszczyciel Błyskawica. Wielbicielom świata podwodnego polecamy odwiedzenie tutejszego Muzeum Oceanografii i Oceanarium.

W Gdyni jest tez wiele miejsc, gdzie można doskonale wypocząć – polecamy wizytę w pobliskim rezerwacie przyrody Kępa Redłowska lub w Orłowie. Amatorzy nocnych rozrywek i dobrych restauracji także z całą pewnością znajdą w Gdyni coś dla siebie. Odbywają się tu również dwa ważne wydarzenia kulturalne: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i Summer Jazz Days.

Gdynia leży nad Zatoką Gdańską, ograniczoną od północy przez Półwysep Helski. Wzdłuż wybrzeża ciągną się piękne piaszczyste plaże. Główny budowniczy i założyciel portu wybrał to miejsce, gdyż – jak pisał w 1920 roku – Hel osłania je od wiatru, wody przy brzegu są głębokie, wybrzeże jest niskie, a strumyk Chylonia zapewnia Gdyni świeżą wodę. Przez południową część miasta pływa mała rzeczka Kacza.

Okolice Gdyni są niezwykle malownicze - od południa otacza ją Trójmiejski Park Krajobrazowy, dalej w głąb lądu rozciąga się Pojezierze Kaszubskie.

Pierwsze wzmianki o osadzie znajdującej się na terenie obecnej Gdyni pochodzą już z XIII wieku, jednak nie ulega wątpliwości, że jest ona jednym z najmłodszych miast w Polsce. Powstała tuż po I wojnie światowej, kiedy to Gdańsk ustanowiono Wolnym Miastem pod protekcją Ligi Narodów, pozbawiając w ten sposób państwo polskie portu. Gdynia miała stać się nowym oknem na świat.

źródło: http://www.staypoland.com/gdynia.htm

niedziela, 19 sierpnia 2007

Gdańsk

Gdańsk to blisko półmilionowe miasto, morska stolica Polski, duży ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny, popularne centrum turystyczne. Położone nad Zatoką Gdańską, u południowych brzegów Morza Bałtyckiego, tysiącletnie hanzeatyckie miasto od stuleci pełniło kluczową rolę w wymianie towarowej między Europą północną i zachodnią a krajami Europy środkowo-wschodniej. Dzisiejszy Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego i ważnym ośrodkiem administracyjnym.

Gdańsk - miasto otwarte

W okresie "złotego wieku" miasto było swoistą republiką mieszczańską, wielokulturowym tyglem etnicznym. Atmosfera tolerancji i bogactwo płynące z handlu owocowały rozwojem kultury, nauki i sztuki. Dziś dzieła wybitnych gdańszczan podziwiać można w muzeach, kościołach i galeriach. Ich zbiory oraz urzekające swoim pięknem gdańskie zabytki są świadectwem tysiąca lat historii miasta. Historyczne wydarzenia ostatniego burzliwego okresu - walki gdańszczan o wolność i sprawiedliwość, powstanie pierwszego Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność", które stało się pierwszym kamieniem lawiny obalającej komunizm w Europie, dokumentuje multimedialna wystawa "Drogi do wolności" w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Od bursztynu do high-tech

Ostatnie kilkanaście lat przyniosło wielkie przeobrażenia gospodarki Gdańska. W przemyśle miasta obecne są branże tradycyjne: przemysł stoczniowy, petrochemiczny, chemiczny i spożywczy. Coraz większy jest jednak udział sektorów opartych na wiedzy takich jak elektronika, telekomunikacja, informatyka czy produkcja kosmetyków i farmaceutyków. Niebagatelną rolę odgrywa specyficzna branża obróbki bursztynu. Gdańsk kultywuje wielowiekowe tradycje w tej dziedzinie i nie bez powodu zyskał miano światowej stolicy bursztynu. Jak przed wiekami, wielkie znaczenie dla miasta ma największy na polskim wybrzeżu i całym południowym Bałtyku, stale rozwijający się port morski.

Strategiczne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków tranzytowych, funkcje dużego węzła transportowego i przeładunkowego, rozwinięta infrastruktura gospodarcza, bogate zaplecze naukowo-techniczne i doradcze oraz dostępność dobrze wykształconych kadr sprawiają, że Gdańsk znajduje się w czołówce miast w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Miasto dysponuje dużą powierzchnią atrakcyjnych terenów pod inwestycje oraz obiektów do zagospodarowania, w tym również o charakterze zabytkowym. Przyszłość Gdańska to między innymi realizacja śmiałego projektu wielofunkcyjnego centrum, które zintegruje obszary miasta zlokalizowane po obu stronach ulicy 3 Maja, rekonstrukcja XVII-wiecznego budynku teatru elżbietańskiego, rewitalizacja Dolnego Miasta - dziewiętnastowiecznej dzielnicy mieszczańskiej, wreszcie - wizja wielkiej inwestycji: budowa Nowego Miasta na postindustrialnych obszarach Stoczni Gdańskiej.

Gdańsk posiada nowoczesny międzynarodowy port lotniczy oraz terminal obsługująy prom na linii Gdańsk-Nynashamn (Szwecja).

Zielony Gdańsk

Poziom życia uwarunkowany jest jakością otaczającego środowiska naturalnego. W Gdańsku do kwestii ekologii przykłada się wyjątkowo duże znaczenie, czego dowodem są liczne inwestycje proekologiczne. Natura szczodrze obdarzyła miasto. Położone u południowych brzegów Bałtyku, miasto zyskuje na malowniczym otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz wzgórz i jezior Szwajcarii Kaszubskiej.

Dwadzieścia trzy kilometry czystych plaż, trzy zorganizowane kąpieliska i 130-metrowe molo to oferta dla amatorów relaksu nad morzem. Gdańskie ścieżki rowerowe, ogród zoologiczny, słynny Park Oliwski z zabytkowym drzewostanem, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" z unikatowymi zabytkami architektury militarnej, liczne parki i skwery, rezerwaty Wyspy Sobieszewskiej - to tylko niektóre propozycje wypoczynku na łonie natury. W samym sercu starówki znajduje się pływająca marina jachtowa. Miłośnicy sportów wodnych mogą uprawiać je na wodach Zatoki Gdańskiej lub na Opływie Motławy, znakomicie nadającym się na wyprawy kajakowe.

Gdańsk - morze możliwości

Gościnny Gdańsk zaprasza na urokliwe uliczki i do historycznych wnętrz, do morskich kąpielisk i na szlaki żeglarskie, do wygodnych hoteli, eleganckich restauracji i nastrojowych kafejek. W mieście funkcjonuje kilka teatrów, filharmonia, scena operowa, letnia scena muzyczna, trzy multikina oraz kilka mniejszych sal kinowych, popularne kluby młodzieżowe, puby i dyskoteki. Liczne muzea, koncerty, jarmarki, wystawy, uliczne spektakle teatralne dopełniają bogatą ofertę kulturalną, w której każdy, zależnie od zainteresowań i nastroju, znajdzie coś interesującego dla siebie.

źródło: http://www.gdansk.pl/article.php?category=295&article=664&history=

czwartek, 16 sierpnia 2007

Trójmiasto

Trójmiasto... Gdynia, Sopot, Gdańsk. Każdy zna te miejsca z opowiadań, telewizji, pocztówek lub z własnych podróży. Jeżeli nie mieliście nigdy okazji odwiedzić Trójmiasta, a chcielibyście je poznać, to zapraszam do dalszej lektury




Mapka zaczerpnięta z serwisu trójmiasto.pl

Trójmiasto - potoczna nazwa obszaru miejskiego złożonego z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Trójmiasto jest jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych w kraju.
28 marca 2007 Trójmiasto przestało być wyłącznie pojęciem potocznym, ale stało się obszarem udokumentowanym za pomocą podpisanej tego dnia Karty Trójmiasta.