niedziela, 19 sierpnia 2007

Gdańsk

Gdańsk to blisko półmilionowe miasto, morska stolica Polski, duży ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny, popularne centrum turystyczne. Położone nad Zatoką Gdańską, u południowych brzegów Morza Bałtyckiego, tysiącletnie hanzeatyckie miasto od stuleci pełniło kluczową rolę w wymianie towarowej między Europą północną i zachodnią a krajami Europy środkowo-wschodniej. Dzisiejszy Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego i ważnym ośrodkiem administracyjnym.

Gdańsk - miasto otwarte

W okresie "złotego wieku" miasto było swoistą republiką mieszczańską, wielokulturowym tyglem etnicznym. Atmosfera tolerancji i bogactwo płynące z handlu owocowały rozwojem kultury, nauki i sztuki. Dziś dzieła wybitnych gdańszczan podziwiać można w muzeach, kościołach i galeriach. Ich zbiory oraz urzekające swoim pięknem gdańskie zabytki są świadectwem tysiąca lat historii miasta. Historyczne wydarzenia ostatniego burzliwego okresu - walki gdańszczan o wolność i sprawiedliwość, powstanie pierwszego Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność", które stało się pierwszym kamieniem lawiny obalającej komunizm w Europie, dokumentuje multimedialna wystawa "Drogi do wolności" w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Od bursztynu do high-tech

Ostatnie kilkanaście lat przyniosło wielkie przeobrażenia gospodarki Gdańska. W przemyśle miasta obecne są branże tradycyjne: przemysł stoczniowy, petrochemiczny, chemiczny i spożywczy. Coraz większy jest jednak udział sektorów opartych na wiedzy takich jak elektronika, telekomunikacja, informatyka czy produkcja kosmetyków i farmaceutyków. Niebagatelną rolę odgrywa specyficzna branża obróbki bursztynu. Gdańsk kultywuje wielowiekowe tradycje w tej dziedzinie i nie bez powodu zyskał miano światowej stolicy bursztynu. Jak przed wiekami, wielkie znaczenie dla miasta ma największy na polskim wybrzeżu i całym południowym Bałtyku, stale rozwijający się port morski.

Strategiczne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków tranzytowych, funkcje dużego węzła transportowego i przeładunkowego, rozwinięta infrastruktura gospodarcza, bogate zaplecze naukowo-techniczne i doradcze oraz dostępność dobrze wykształconych kadr sprawiają, że Gdańsk znajduje się w czołówce miast w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Miasto dysponuje dużą powierzchnią atrakcyjnych terenów pod inwestycje oraz obiektów do zagospodarowania, w tym również o charakterze zabytkowym. Przyszłość Gdańska to między innymi realizacja śmiałego projektu wielofunkcyjnego centrum, które zintegruje obszary miasta zlokalizowane po obu stronach ulicy 3 Maja, rekonstrukcja XVII-wiecznego budynku teatru elżbietańskiego, rewitalizacja Dolnego Miasta - dziewiętnastowiecznej dzielnicy mieszczańskiej, wreszcie - wizja wielkiej inwestycji: budowa Nowego Miasta na postindustrialnych obszarach Stoczni Gdańskiej.

Gdańsk posiada nowoczesny międzynarodowy port lotniczy oraz terminal obsługująy prom na linii Gdańsk-Nynashamn (Szwecja).

Zielony Gdańsk

Poziom życia uwarunkowany jest jakością otaczającego środowiska naturalnego. W Gdańsku do kwestii ekologii przykłada się wyjątkowo duże znaczenie, czego dowodem są liczne inwestycje proekologiczne. Natura szczodrze obdarzyła miasto. Położone u południowych brzegów Bałtyku, miasto zyskuje na malowniczym otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz wzgórz i jezior Szwajcarii Kaszubskiej.

Dwadzieścia trzy kilometry czystych plaż, trzy zorganizowane kąpieliska i 130-metrowe molo to oferta dla amatorów relaksu nad morzem. Gdańskie ścieżki rowerowe, ogród zoologiczny, słynny Park Oliwski z zabytkowym drzewostanem, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" z unikatowymi zabytkami architektury militarnej, liczne parki i skwery, rezerwaty Wyspy Sobieszewskiej - to tylko niektóre propozycje wypoczynku na łonie natury. W samym sercu starówki znajduje się pływająca marina jachtowa. Miłośnicy sportów wodnych mogą uprawiać je na wodach Zatoki Gdańskiej lub na Opływie Motławy, znakomicie nadającym się na wyprawy kajakowe.

Gdańsk - morze możliwości

Gościnny Gdańsk zaprasza na urokliwe uliczki i do historycznych wnętrz, do morskich kąpielisk i na szlaki żeglarskie, do wygodnych hoteli, eleganckich restauracji i nastrojowych kafejek. W mieście funkcjonuje kilka teatrów, filharmonia, scena operowa, letnia scena muzyczna, trzy multikina oraz kilka mniejszych sal kinowych, popularne kluby młodzieżowe, puby i dyskoteki. Liczne muzea, koncerty, jarmarki, wystawy, uliczne spektakle teatralne dopełniają bogatą ofertę kulturalną, w której każdy, zależnie od zainteresowań i nastroju, znajdzie coś interesującego dla siebie.

źródło: http://www.gdansk.pl/article.php?category=295&article=664&history=

Brak komentarzy: