środa, 23 kwietnia 2008

Swarzewo



Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza - pieszo z Władysławowa dojdziemy tam zaledwie po półgodzinnym spacerze piękną polną drogą wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej Przez cały czas widać strzelistą, neogotycką wieże kościoła, wewnątrz którego jest podnoszony obraz Madonny Tronującej z Dzieciątkiem , po którego podniesieniu, widać rzeźbę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza. Cudowna figura stoi na śródokręciu barokowego żaglowca, podkreślając tym związek Madonny z morzem. Interesująca też jest mała kapliczka z prawdziwą studzienką (miejsce odnalezienia Figurki) Wspaniałe legendy związane z tą figurką i piękne wnętrze kościoła stwarzają sprzyjającą atmosferę na "wakacje z Bogiem"




Legenda mówi, że figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieźli tam, w XV wieku, holenderscy marynarze. Przerażeni sztormem zaczęli się modlić o ocalenie do drewnianej statuy Maryi, wyrzeźbionej w lipie przez jednego z członków załogi. W zamian ślubowali, że zaniosą figurę do pierwszej napotkanej osady, głosząc jej chwałę. Kiedy sztorm ustał, jeden z marynarzy zaniósł rzeźbę do pobliskiego Swarzewa. Ponieważ nie znał miejscowego języka i ciężko mu było rozmówić się z ludźmi, postawił figurę przy studni i odszedł. Ludzie, kiedy ją znaleźli, wybudowali dla niej kapliczkę. Okazało się wówczas, że woda w studni-kapliczki ma moc uzdrawiającą. Ściągali do niej chorzy i cierpiący, żeglarze, rybacy i gburzy. Mieszkańcy Helu, mający swoją świątynię, zabrali jednak Matkę Boską z Dzieciątkiem do siebie. W czasie reformacji zwolennicy M. Lutra wyrzucili ją do zatoki. Ta jednak z powrotem przypłynęła do Swarzewa, gdzie mieszkańcy na jej cześć postawili kościółek


Chłapowo

Wąwóz Chłapowski - baśniowa, złota dolina ciągnąca sie od wsi Chłapowo i kończąca oczywiście się na pieknej plaży. Bogactwo roslin, zachwycające złoto kwiatów ziarnowca, zarośla rokitnika, dzikie róze i wysokie zbocza parowe tworzą otoczenie jak z "Podróży Odyseusza". Wąwóz jak i większość terenów wokół Karwi jest terenem chronionym i należącym do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, jednakże piękno tego terenu jest wyjątkowe w skali całego wybrzeża.




poniedziałek, 7 kwietnia 2008

Gąski


Gąski są małą, letniskową miejscowością położoną na zachodnim wybrzeżu, niedaleko Mielna. Czysta, szeroka, piaszczysta plaża zachęca do kąpieli morskich oraz słonecznych i uprawiania sportów wodnych. Największą atrakcją Gąsek jest druga co do wielkości w Polsce latarnia morska (51,2m wysokości) zbudowana w 1878r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne. W Gąskach przygotowano dla turystów dobrą, niedrogą bazę noclegową i gastronomiczną.

piątek, 11 stycznia 2008

Jastarnia

Miasto Jastarnia położone jest w środkowej części Mierzei Helskiej - 13 kilometrów od Helu i 22 kilometry od Władysławowa. Obszar gminy, który zamieszkuje około cztery tysiące osób, wynosi około 800 hektarów. W granicach administracyjnych miasta leżą trzy miejscowości: utworzone w okresie międzywojennym kąpielisko-kurort Jurata, dawna wieś rybacka Kuźnica, oraz główny człon Jastarnia.

Obecne centrum miasta składa się z 2 niegdyś oddzielnych miejscowości: Jastarni i Boru.

Dzisiejsza Jastarnia to przede wszystkim turystyka. Bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa złożona z hoteli i pensjonatów i pojedynczych kwater, jest w stanie zadowolić każdego. Przyjeżdżający wczasowicze mogą liczyć na różnorodną ofertę tak noclegową, rozrywkową jak i gastronomiczną.

Coraz wyraźniej widać również chęć wzbogacenia miejscowości o profil uzdrowiskowy. Spora część ośrodków, hoteli i pensjonatów, wyposażona jest już w urządzenia służące rekreacji i zabiegom zdrowotnym. Jak twierdzą specjaliści, klimat półwyspu, działa leczniczo na wiele schorzeń. Świadectwem tego jest istniejący już od lat międzywojennych w Jastarni "Dom Zdrojowy".

Port jastarnicki, z pewnością, jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych. Sama miejscowość była już przed II wojną światową, ośrodkiem szkoleniowym żeglarzy. W okolicy istnieje wiele szkół windsurfingu. Pobliska wieś Chałupy, uzyskała wśród znawców, prestiżową klasę A0, oznaczającą doskonale warunki do uprawiania tego pięknego sportu.

Leżąca w granicach administracyjnych Jastarni - Jurata, zyskała sobie w ostatnich latach opinie luksusowego letniska. Można tam spotkać wiele postaci znanych z mediów. A szczególnie upodobał ją sobie Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Będąc w Jastarni, warto na pewno, odwiedzić Hel. Czy to dla jego "na poły wyspiarskiego" położenia, czy dla obiektów militarnych, będących świadectwem trudnej i burzliwej historii tych ziem. W Helu znajduje się również, znane chyba w całej Polsce, fokarium, gdzie naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego, podjęli się ambitnego zadania, przywrócenia populacji foki szarej na południowym Bałtyku. Fokarium można zwiedzać i przyglądać się zabawom sympatycznych ssaków.

Jadąc do Jastarni, trzeba przejechać, przez leżące u nasady półwyspu Władysławowo. Miasto powstałe z z połączenia wioski rybackiej Wielka Wieś i kąpieliska Hallerowa. Warta zobaczenia jest tam willa gen. Józefa Hallera tzw. "Hallerówka", jak również znajdująca się w tym samym miejscu ekspozycja fauny i flory Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Kilka kilometrów na zachód od Władysławowa, leży Rozewie, znane przede wszystkim, z latarni morskiej. Najstarszej działającej na polskim wybrzeżu. Legenda głosi, że w latarni rozewskiej tworzył, nasz wieszcz, Stefan Żeromski. W latarni znajduje się ekspozycja poświęcona latarnictwu. Wyprawą do Rozewia można zrekompensować, sobie niedostępność latarni w Jastarni.

Dzisiejsza Jastarnia, jak chyba wszystkie miejscowości półwyspu, jest nowoczesnym letniskiem. Całe życie miejscowości i jej mieszkańców podporządkowane jest wygodzie i zadowoleniu wczasowiczów, turystów i kuracjuszy. Uwarunkowania makroekonomiczne powodują zmniejszanie się roli rybołówstwa, które w coraz większym stopniu zastępuje obsługa ruchu turystycznego.

Chyba każdy kto przyjedzie do Jastarni, jak i na cały półwysep, wypocznie i nabierze sił do codziennych zajęć i wywiezie stąd miłe wspomnienia.

Więcej znajdziesz tutaj