niedziela, 16 grudnia 2007

Międzyzdroje

Kto był kiedykolwiek w Międzyzdrojach na wyspie Wolin zgodzi się, że miasto jest letnią stolicą Pomorza Zachodniego. Nie każdy jednak wie, że jest to również kurort ze 150-letnią tradycją. Obszerne domy i hotele wśród drzew, promenada nadmorska gdzie urlopowicze mogą spacerować wieczorami, tworzą wyjątkową atmosferę.
Miasto jest położone między szeroką plażą z wybrzeżem klifowym oraz lasami Wolińskiego Parku Narodowego. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, odpowiedni leczniczy mikroklimat, dzika przyroda i piękny krajobraz są atrakcją dla tysięcy ludzi przybywających każdego roku.
W XVIII wieku modnym stało się spędzanie urlopów nad morzem. To wtedy pierwsi letnicy zawitali do Międzyzdrojów. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i modny letni kurort. W 1838 wybudowano kąpielisko na plaży. Pod koniec XIX wieku organizowano kąpiele błotne, wybudowane zostały hotele i pensjonaty, oczyszczono wybrzeże
i skonstruowano drewniane molo.
Piękna architektura przy promenadzie, 300-metrowe molo i port podtrzymujący tradycję rybaków (w XIII wieku była to osada rybacka) są niezaprzeczalną atrakcją dla turystów.
Innymi atrakcjami są: Woliński Park Narodowy, rezerwat żubrów, muzeum przyrodnicze, wybrzeże klifowe, wzgórze Zielonka oraz perła parku - jezioro Turkusowe. W parku żyje 270 chronionych gatunków zwierząt, włącznie z kilkoma orłami bielikami, które są godłem parku.
Letnia oferta wzbogacana jest wydarzeniami kulturalnymi. Najstarszym
z nich jest Festiwal Chóralny, który odbywa się od 1965 roku. Od 1997 roku dzięki festiwalowi filmowemu Międzyzdroje stały się filmową stolicą Polski. Podczas trwania festiwalu największą atrakcją są czołowe osobistości polskiej sceny Na chodniku przy Promenadzie Gwiazd każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych.
Miasto rozwija się dzięki usługom turystycznym. Posiada nowoczesną oczyszczalnię ścieków, własne - wysokiej jakości - ujecie wody pitnej i sieć gazową. Budowa mola i promenady jak również centrum kulturalnego
z gabinetem figur woskowych były największymi inwestycjami miasta
w ostatnich latach. Baza turystyczna Międzyzdrojów składa się z 8 hoteli (6 z nich jest otwartych cały rok), 60 pensjonatów (40 czynnych cały rok), 310 prywatnych kwater (40 czynnych cały rok). Miasto dysponuje również bazą gastronomiczną: 8 restauracji, 6 kawiarni, 5 barów, 60 małych restauracji
i barów szybkiej obsługi, sieć handlowa.
Luksusowy hotel Amber Baltic, którego kształt przypomina duży statek dziobem skierowany do morza, został zbudowany w 1991 roku. Odbywają się tam międzynarodowe konferencje
i kongresy. Goście hotelowi mogą wypocząć grając w golfa w pobliskim Kołczewie..
Władze miasta zachęcają inwestorów do budowania nowych pensjonatów i hoteli oraz centrów sportowych. Rozwój gminy po łączony jest z systematyczną rozbudową usług turystycznych. Poszukiwani są inwestorzy do współpracy przy budowaniu parku wodnego w centrum miasta, aby rozwijać lokalne centrum kultury, kino letnie oraz współfinansować przystań jachtową.
Otaczający Międzyzdroje Park Narodowy oferuje unikalny krajobraz a samo miasto kulturę
i atrakcje turystyczne. Prawdopodobnie dlatego Perła Bałtyku jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów każdego lata.

źródło: http://www.miedzyzdroje.pl

poniedziałek, 3 grudnia 2007

Władysławowo

- jest jedną z najdogodniej położonych miejscowości na Nordzie. Odwiedzający ją turyści mają bowiem okazję wypoczywać zarówno od strony Małego, jak i Wielkiego Morza. Miasto leży u samej nasady Mierzei Helskiej (48 km od Gdyni i 33 km od Helu) i znane jest nie tylko jako letnisko, ale także ważny port rybacki. Rdzennymi mieszkańcami tej ziemi byli i są nadal Kaszubi - słowiańscy potomkowie wschodniej gałęzi dawnych Pomorzan.Historia Władysławowa sięga wczesnego średniowiecza. Już w XIII-XIV wieku w dokumentach odnotowano miejscowość rybacką o nazwie Wielka Wieś, a także wsie rolnicze: Cetniewo i Poczernino. Wielka Wieś po raz pierwszy została wspomniana w zapiskach historycznych w 1284 roku pod nazwą VELAVES. 1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadą przyportową i nazwano tak ukształtowaną jednostkę administracyjną gminą Władysławowo. Dynamiczny rozwój Władysławowa spowodował, że otrzymało ono 30 czerwca 1963 roku prawa miejskie. W 1973 roku otrzymało herb, zaś w 1993 roku powstał hejnał miasta. 16 lutego 1996 roku na sesji Rady Miejskiej we Władysławowie uchwałą nr XVIII/138/96 przyjęto nowy wizerunek herbu i flagi. Obecnie Władysławowo pretenduje do miana jednego z głównych wczasowisk na Wybrzeżu. Dominującą rolę odgrywa turystyka wypoczynkowa, krajoznawcza, kwalifikowana, weekendowa oraz zdrowotna.





Źródło - www.polwysep.pl