środa, 19 września 2007

Półwysep Helski - ścieżki rowerowe

Ścieżka rowerowa biegnie od Helu przez Juratę, Jastarnię, Kuźnicę, Chałupy do Władysławowa a następnie do Pucka.

Pomorskie wybrzeże ma doskonałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej.

podroze.plPrzepiękne widoki, urozmaicone ukształtowanie i liczne wypożyczalnie rowerów to tylko niektóre zalety tego regionu, które powinny przekonać cyklistów do przyjazdu nad morze.

Każdy zakątek ma specyficzne warunki, które mogą wykorzystać rowerzyści do szaleństw na świeżym, wypełnionym jodem powietrzem.

13-kilometrowa ścieżka rowerowa w gminie Jastarnia (trasa Kuźnica-Jurata) zachęca swoją utwierdzoną nawierzchnią, dobrym oznakowaniem i bliskością wód Zatoki Puckiej.

Podobny szlak w gminie Puck łączy Swarzewo z Władysławowem.

Pozostałe trasy rowerowe pozwalają na bezpośredni kontakt z przyrodą, ponieważ większość tras przebiega przez rezerwaty i Nadmorski Park Krajobrazowy i obszary leśne.

Na cyklistów czekają również ciekawe zabytki i tajemnicze miejsca owiane legendami. Szlaki dla rowerzystów wyznaczone są w ten sposób, żeby nie przecinały dróg dostępnych dla samochodów, co daje pewność bezpiecznej i przyjemnej jazdy, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Tekst: Maja Chrostowska-Gucwa
Zdjęcie: Biuro Promocji w Jastarni
źródło: http://www.podroze.pl/

niedziela, 2 września 2007

Łeba

Łeba - należy do najpopularniejszych miejscowości na polskim wybrzeżu. Renomę swą zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, klimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Łeba posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing, żeglarstwo morskie i śródlądowe, wędkarstwo.

Okolice Łeby słyną z unikalnych na skalę europejską wydm ruchomych, szerokich plaż z wyjątkowo jasnym, miękkim i czystym piaskiem, mikroklimatu o podwyższonej zawartości soli i jodu działających leczniczo.

Słońce w Łebie opala intensywniej dzięki promieniom odbitym w piasku i wodzie. Idealna przejrzystość powietrza nadaje otoczeniu niepowtarzalny koloryt.

Tę wyjatkową czystośc barw upodobali sobie wybitni artyści - malarze, fotograficy i filmowcy. w Łebie odbywają się cykliczne plenery malarskie, warsztaty filmowe i fotograficzne, powstają filmy fabularne i przyrodnicze.

Gościnni i gospodarni mieszkańcy dbają o komfort i atrakcyjność pobytu dla swoich gości w zróżnicowanej bazie noclegowej, oferując miejsca w hotelach, ośrodkach wczasowych, pensjonatach, campingach, kwaterach prywatnych. Restauracje, bary, puby serwują przysmaki kuchni regionalnej - dania z ryb morskich. Wieczory ubarwiają rozśpiewane kawiarenki, nowoczesne dyskoteki i tawerny portowe.

Poza sezonem letnim miasto oferuje pobyt w nowoczesnych ośrodkach rehabilitacyjnych, przystosowanych do przyjmowania gości na turnusy lecznicze, z programem odnowy biologicznej. Niezwykłe walory lecznicze Łeby znane są od dawna. Można tu leczyć przede wszystkim schorzenia przewlekłe, nawracające, związane z obniżoną odpornością organizmu, wykorzystując bodźcowe działanie klimatu. Leczenie morzem ma szeroki zakres np. leczenie górnych dróg oddechowych, alergii, nerwic.

Łeba posiada specjalną bazę pobytową dla dzieci w ramach programu profilaktyki zdrowotnej dla tzw. "Zielonych szkół". Walory lecznicze Łeby aktywne są przez cały rok.

źródło: http://www.leba-kurort.pl/